Եվրոպական միության կողմից հայտարարվել է նոր հայտամրցույթ՝ «Հզորացնել քաղաքացիական հասարակությունը որպես փոփոխությունների մղող շարժիչ ուժ» (EuropeAid/183606/DD/ACT/AM).
Հայտամրցույթի գլոբալ նպատակն է ամրապնդել  Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների` որպես վստահելի, անկախ և արդյունավետ դերակատարների կարողությունները և բարձրացնել նրանց դիմակայունությունը:
Հայտամրցույթի առաջնահերթությունները հետևյալն են.
1.       Բարձրացնել Հայաստանի անկախ լրատվամիջոցների և լրագրողների ազատ, էթիկապես ու մասնագիտական գործունեություն իրականացնելու կարողությունները՝ նրանց տրամադրելով վերապատրաստումներ, իրավաբանական աջակցություն և տեխնոլոգիական գործիքներ, որոնք կբարելավեն հետաքննական լրագրությունը և կտրամադրեն հակազդեցություն ապատեղեկատվությանը։
2.       Բարձրացնել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ-ներ) կարողությունները, կայունությունը և ազդեցությունը՝ նրանց կազմակերպչական կարողությունները, ֆինանսական դիմակայունությունը և քաղաքական երկխոսության, պաշտպանություն և ծառայությունների մատուցման ոլորտներում արդյունավետ մասնակցության կարողությունները զարգացնելու միջոցով։