2023թ. սեպտեմբերից ի վեր փախստականներին աջակցելու նպատակով Եվրոպական Միությունը մոբիլիզացրել է ավելի քան 67 միլիոն եվրո։ Այս աջակցությունը ներառում է Եվրոպական հանձնաժողովի Եվրոպական քաղաքացիական պաշտպանության և մարդասիրական օգնության գլխավոր տնօրինության (DG ECHO-ի) կողմից հատկացված 18 միլիոն եվրոյի մարդասիրական աջակցությունը, ՀՀ կառավարությանը տրամադրված 40 միլիոն եվրո բյուջետային աջակցությունը և քաղահասարակության կողմից իրականացվող 8,8 միլիոն եվրո բյուջե ունեցող ծրագրերը։
Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության շրջանակում աշխատանքը շարունակվում է
Հայաստանի և Եվրոպական միության բարձրաստիճան պաշտոնյաները շարունակել են աշխատանքը մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության շրջանակում։ Արդյունավետ քննարկում է տեղի ունեցել գործառնական հաջորդ քայլերի և Հայաստանի համար Եվրոպական միության աջակցությամբ անհրաժեշտ բարեփոխումների վերաբերյալ։
ՀՀ կառավարությանը փոխանցվել է 11,5 միլիոն եվրո «Հայաստանում ԵՄ աջակցությունը կրթությանը» դրամաշնորհային բյուջետային աջակցության ծրագրի շրջանակում
Դեկտեմբերի 9, 2024
ՀՀ կրթության ռազմավարության իրականացման նպատակով «Հայաստանում ԵՄ աջակցությունը կրթությանը» դրամաշնորհային բյուջետային աջակցության ծրագրի շրջանակում, ի լրումն նախապես փոխանցված 6,5 միլիոն եվրոյին, ՀՀ կառավարությանը փոխանցվեց ևս 11,5 միլիոն եվրո (ծրագրի ընդհանուր բյուջեն՝ 32 միլիոն եվրո, ներառյալ 2,7 միլիոն եվրո՝ տեխնիկական աջակցության համար):
Այս փոխանցումը վկայում է ծրագրի շրջանակում արձանագրված լավ առաջընթացի մասին, այդ թվում՝ Կապան և Գորիս համայնքների 7 դպրոցների կառուցման, հիմնանորոգման աշխատանքների մեկնարկի, դպրոցների տնօրենների նշանակման նոր համակարգի ներդրման, Սյունիքի մարզի բոլոր դպրոցներում բազմատարիք դասարանների պիլոտային փորձարկման, Արարատի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերում ԲՏՃՄ լաբորատորիաների ձեռքբերման, ԲՏՃՄ ուսուցիչների վերապատրաստման, դպրոցներում մասնագիտական կողմնորոշման ակումբների ստեղծման, կանաչ տնտեսության և կլիմայի փոփոխությանն ուղղված նախագծերի խթանման, ինչպես նաև Հայաստանի կրթական համակարգում նոր ուսումնական արդյունքների գնահատման համակարգի ներդրման մասին։
Եվրոպական միությունը 1.5 միլիոն եվրո դրամաշնորհ է փոխանցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը
«Հայաստանի Հանրապետության համար պետական և դիմակայունության կառուցման պայմանագիր» բյուջետային աջակցության ծրագրի շրջանակներում Եվրոպական Միությունը 1.5 միլիոն եվրո դրամաշնորհ է փոխանցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ ի լրումն այս տարի սեպտեմբերին հատկացված 13.5 միլիոն եվրո դրամաշնորհի:
Բյուջետային աջակցության այս ծրագիրը նախատեսված է աջակցելու Հայաստանի կառավարությանը Ղարաբաղի հայերի կարճաժամկետ և միջնաժամկետ կարիքների բավարարմանը, ինչպես նաև նրանց երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ինտեգրմանը՝ ապահովելով ներգրավվածությունը հայկական կրթական, սոցիալական պաշտպանության և առողջապահական համակարգերում և աշխատաշուկայում ինտեգրումը: