Հայաստանի հանրային շենքերի էներգաարդյունավետության ծրագրի տեխնիկական աջակցություն և ներդրումային դրամաշնորհ
Եվրոպական միությունը և Եվրոպական ներդրումային բանկը (EIB) աջակցում են Հայաստանին՝ հանրային շենքերը դարձնելու ավելի էներգաարդյունավետ, կայուն և հարմարավետ։ Տեխնիկական աջակցության, ներդրումային դրամաշնորհների և վարկերի միջոցով այս նախաձեռնությունը կնվազեցնի էներգիայի սպառումը, կկրճատի ծախսերը և կբարելավի պայմանները Երևանի մանկապարտեզներում և պոլիկլինիկաներում։
Ծրագիրն հանդիսանում է ԵՄ-ի տնտեսական և ներդրումային ծրագրի առաջնահերթ գործողություն՝ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում և համահունչ է Հայաստանի «Ներդրում կանաչ Երևանում — էներգաարդյունավետություն և կանաչ ավտոբուսներ» առաջնային նախագծին։ Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում է վերանորոգել ավելի քան 100,000 մ² հանրային շենքեր, ներառյալ ջերմամեկուսացումը, պատուհանների փոխարինումը, էներգաարդյունավետ կաթսաների տեղադրումը, արևային ջրատաքացուցիչները և էներգախնայող լուսավորությունը։ Ծրագրի շրջանակներում վերանորոգվելու են 6 պոլիկլինիկա և 32 մանկապարտեզ, ինչը զգալիորեն կբարելավի երեխաների, բժշկական անձնակազմի և այցելուների պայմանները՝ միաժամանակ ապահովելով երկարաժամկետ էներգախնայողություն։
Այս նախաձեռնությունը ոչ միայն ապահովում է անմիջական էներգաարդյունավետության բարելավումներ, այլև հանդիսանում է երկարաժամկետ ներդրում կայուն քաղաքային զարգացման մեջ՝ նվազեցնելով արտանետումները, կրճատելով ծախսերը և ապահովելով կանաչ ապագա Երևանի համար։ ԵՄ-Հայաստան համագործակցության միջոցով այս նախագիծը կամրապնդի հանրային ենթակառուցվածքները և կնպաստի համայնքների բարեկեցության բարձրացմանը առաջիկա տարիների ընթացքում։
Հատուկ նպատակներ
Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է նվազեցնել հանրային շենքերում էներգիայի սպառումը, խթանել էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի միջոցառումները, ինչպես նաև իրականացնել անհրաժեշտ վերանորոգումներ՝ Երևանի շենքերի, հատկապես մանկապարտեզների և պոլիկլինիկաների տեխնիկական վիճակը բարելավելու համար։
Ծրագրի հատուկ նպատակներն են՝
• Բարձրացնել հանրային շենքերի էներգաարդյունավետությունը, ապահովելով էներգիայի և շահագործման ծախսերի երկարաժամկետ կրճատում։
• Ստեղծել էներգախնայողության խնայողության մոդելներ, որպեսզի մանկապարտեզները և պոլիկլինիկաները կարողանան ուղղել խնայված միջոցները ծառայությունների, կրթական բովանդակության և նորարարական տեխնոլոգիաների բարելավմանը։
• Զարգացնել հմտություններ և փորձագիտական կարողություններ էներգաարդյունավետ համալիր վերանորոգումների համար՝ ապահովելով ապագայում նման ծրագրերի իրականացում ողջ Հայաստանում։
• Բարելավել շենքերի սեյսմիկ անվտանգության և կառուցվածքային կայունությունը։
• Ապահովել հանրային շենքերի հասանելիություն հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար։
• Բարելավել հանրային ծառայությունների որակը և հանրային շենքերի ընդհանուր տեսքը, ստեղծելով անվտանգ և ժամանակակից ենթակառուցվածքներ։
• Ապահովել առողջ և հարմարավետ միջավայր հազարավոր երեխաների, ուսուցիչների և բուժանձնակազմի համար։
• Աջակցել Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությանը՝ նվազեցնելով էներգակիրների ներմուծումից կախվածությունը։
• Զարգացնել շինարարական ոլորտը և խթանել էներգաարդյունավետության նոր ստանդարտների կիրառումը։
• Նվազեցնել CO₂ և ջերմոցային գազերի արտանետումները, նպաստելով կլիմայական մարտահրավերների լուծմանը։
Այս նպատակներին հասնելու համար ծրագիրը կիրականացնի՝
• Խորը էներգաարդյունավետ վերանորոգումներ, ներառյալ ջերմամեկուսացում, կառուցվածքային ամրապնդում, տանիքների և նկուղների ջերմամեկուսացում, դռների և պատուհանների փոխարինում, ինչպես նաև ժամանակակից օդափոխման համակարգերի տեղադրում։
• Լուսավորության արդիականացում, նոր էներգախնայող լուսավորության համակարգերի ներդրում։
• Ջեռուցման համակարգերի արդիականացում, ներառյալ կաթսաների փոխարինում, արևային ջրատաքացում, ֆոտովոլտային էլեկտրաէներգիայի արտադրություն և ջերմային պոմպերի տեղադրում։
Էներգաարդյունավետության բարելավումներից բացի, ծրագիրը կիրականացնի շենքերի կառուցվածքային ամրապնդումներ՝ բարելավելու սեյսմիկ կայունությունը և հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հասանելիությունը, ապահովելով ավելի անվտանգ և ներառական հանրային ենթակառուցվածքներ։
Ակնկալվող արդյունքներ
Ծրագրի ավարտին մինչև 36 հանրային շենքեր, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ և պոլիկլինիկաներ, կվերակառուցվեն Երևանում՝ զգալիորեն բարելավելով հարմարավետությունն ու անվտանգությունը հազարավոր երեխաների, ուսուցիչների, բուժաշխատողների և այցելուների համար։
Այս համագործակցության շրջանակում ծրագիրը՝
• Կբարձրացնի հանրային շենքերի էներգաարդյունավետությունը, ապահովելով էներգիայի և շահագործման ծախսերի երկարաժամկետ կրճատում։
• Կամրապնդի շենքերի սեյսմիկ անվտանգությունը, ապահովելով ավելի դիմացկուն և կայուն ենթակառուցվածքներ։
• Կբարելավի հաշմանդամություն ունեցող անձանց հասանելիությունը, դարձնելով հանրային շենքերը ավելի ներառական և հարմարավետ։
• Կբարձրացնի հանրային ծառայությունների որակն ու պայմանները, ստեղծելով ժամանակակից և տեխնոլոգիապես զարգացած հաստատություններ։
• Կնվազեցնի CO₂ արտանետումները մինչև 3,300 տոննայով տարեկան, նպաստելով կլիմայի պահպանությանն ու կայուն զարգացման նպատակներին։